PSTN به چه معناست؟ _ همه چیز درباره شبکه تلفن عمومی

در روزمره افراد زیادی از شبکه های تلفنی مخابرات استفاده میکنند. شبکه مخابرات به کاربران سرویس خطوط تلفن آنالوگ را ارائه میدهد. حال چرا به مخابرات، شبکه مخابرات گفته میشود؟ و PSTN دقیقا چیست؟

PSTN چیست؟

در ابتدا برای درک بهتر مفهوم PSTN لازم است توضیح کوتاهی درباره شبکه داشته باشیم.

شبکه

به اتصال حداقل دو دستگاه یا دیوایس (Device) به یکدیگر برای اشتراک اطلاعات را شبکه میگویند. ساده ترین نوع شبکه اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر از طریق کابل شبکه میباشد و گسترده ترین آن شبکه اینترنت است.

PSTN چیست؟

بر اساس اسم PSTN مشخص است که این کلمه مخفف شبکه تلفنی عمومی مخابرات (Public Switched Telephone Network) میباشد. به این معنا که مخابرات برای خود یک شبکه خاص دارد با یک ساختار مختص به خود دارد که میتواند یک سری دستگاه را به یکدیگر متصل کند تا امکان برقراری ارتباط برای کاربران از تلفن های آنالوگ را به وجود آورد.

تلفن آنالوگ به تلفن هایی گفته میشود که به صورت مستقیم روی خطوط نصب میشوند. این دستگاه ها سیگنال آنالوگ را به جریان الکتریسیته تبدیل میکند. یعنی صدای کاربر را به جریان الکریسیته تبدیل و به دستگاه های سوییچ کننده مخابرات ارسال میکند. از طرفی در مخابرات یک سری سوئیچ قرار گرفته است که سوئیچ های تلفنی میباشند. به این معنی که کاربران وقتی شماره تلفنی را شماره گیری میکنند بر روی این سوئیچ ها فرستاده میشوند و به آنها وصل میشوند. و روند مسیریابی شکل میگیرد. سیم هایی که کاربران را به سوئیچ ها وصل میکنند دو سیم هستند که به یکی Tip و دیگری Ring نام دارد.

به وضعیتی که از تلفن استفاده نمیشود و جریانی در آن وجود ندارد on-hook گفته میشود. و زمانی که کاربر پیک آپ میکند و یا به اصطلاح گوشی را بر میدارد تلفن در وضعیت off-hook قرار میگیرد. در این زمان کاربر صدای بوق میشنود و مطمئن میشود که اتصال آن تلفن بر قرار است. به این سیگنال که از طرف مخابرات دریافت میشود Dial Tone گفته میشود. یعنی صدایی که به کاربر اجازه شماره گیری میدهد.

برقراری تماس تلفنی

برای برقراری تماس ابتدا یک Ring به سمت مقصد فرستاده میشود. در این زمان بوق به صدا در می آید تا کاربر بتواند بفهمد که تلفن مقصد به صدا درآمده یا خیر.

سوئیچ مقصد یک عکس العمل به نام Ring back دارد. که به سمت تلفن مبدا میفرستد و بدین ترتیب کاربر متوجه زنگ خوردن تلفن مقصد میشود . در این زمان یک ارتباط بین کاربر و مقصد برقرار میشود و در صورت پاسخ مقصد (برداشتن گوشی تلفن) دو کاربر میتوانند با یک دیگر صحبت کنند. در اینجا صدای انسان که به صورت آنالوگ میباشد یک سری مشخصات دارد. این مشخصات فرکانسی در بازه 0 تا 400KHZ میباشد.

ما را در شبکه های اجتماعی و پیامرسان ها  دنبال کنید

دریافت خبرنامه

برای دریافت جدید ترین مطالب و نوشته های سایت ایمیل خود را برای ما ارسال کنید